Programul complet al FEstivalului Medieval ”Cetăți Transilvane”

Programul complet al FEstivalului Medieval ”Cetăți Transilvane”

Festivalul Medieval „Cetăți Transilvane” Sibiu, ediția a XVII-a, 25 – 27 august 2017

*Din motive independente de voința organizatorului, programul poate suferi modificări. Eventualele modificări vor fi comunicate pe siteul oficial al festivalului http://www.fmct.ro

 

Vineri, 25 august 2017

09:00 - 22:30

Iarmaroc Medieval - Piața Mare

10:00 - 20:00

„Evul Mediu – asediu și tortură”. Foto corner – scenă execuție. Machetă scenă de asediu cetate, Turnul Sfatului, etajul 2

10:00 – 19:00

Atelier de pictură și heraldică, Medieval Art (RO), Piața Mare

Atelier interactiv de muzică și teatru, Medieval Art (RO), Piața Mare

Atelier de modelaj în lut, Medieval Art (RO), Piața Mare

Atelier de mers pe picioroange, jonglerii și poiuri, Medieval Art (RO), Piața Mare

Atelier de pictură pe basoreliefuri, Noua Acropolă (RO), Piața Mare

Atelier de confecționare brățări tradiționale, Noua Acropolă (RO), Piața Mare

Atelier de confecționare păpuși textile, Noua Acropolă (RO), Piața Mare

10:00 -23:00

Tabără Medievală, Anacronism (RO), Piața Mare

Tabără Medievală, Grupul de Reconstituire Istorică Terra Ultrasilvana (RO), Piața Mare

Tabără Medievală, Paladinii de Terra Medies (RO), Piaţa Mare

Atelierul meșterului fierar, Asociația „Casa Calfelor” (RO), Piața Mare

Atelierul meșterului pietrar, Asociația „Casa Calfelor” (RO), Piața Mare

Atelierul meșterului dulgher, Asociația „Casa Calfelor” (RO), Piața Mare

12:00

„Cavalerii Evului Mediu – între mit și realitate”. Conferinţă susținută de Prof. Univ. Dr.  Zeno Pinter, Casa Hermes, Piaţa Mică, nr. 11 (sala studio), durată aproximativă 50’

12:00 – 16:00

„Personaje cu povești și povești cu personaje”- Take a Smile @Festivalul Medieval „Cetăți Transilvane” Sibiu, Cabină foto, Piața Mare

13:30

„Arhetipul Doamnei și arhetipul Cavalerului”, prelegere filosofică susținută de conferențiar Liliana Bratu, Noua Acropolă (RO), Casa Hermes, Piaţa Mică, nr. 11 (sala studio), durată aproximativă 60’

15:00

„Cavalerii Mesei Rotunde”, prelegere filosofică susținută de conferențiar Alexandru Păunescu, Noua Acropolă (RO), Casa Hermes, Piaţa Mică, nr. 11 (sala studio), durată aproximativă 60’

21:00 - PARADA FESTIVALULUI, TRASEU: STRADA CETĂȚII (TURNUL DULGHERILOR) – PARCUL CETĂȚII -  BULEVARDUL NICOLAE BĂLCESCU - PIAȚA MARE, cu participarea Clubului de Echitație Transylvania

21:45

Concert Obscurus Orbis (LV), Piața Mare (scenă), durată aproximativă 45'

22:00

Spectacol „Turnir Medieval”, Anacronism (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra Medievală Anacronism), durată aproximativă 20’

22:30

Spectacol pirotehnic Crispus The Art of Fire (RO), Piața Mare (zona fântânii arteziene), durată aproximativă 15'  

 

Sâmbătă, 26 august 2017

 

09:00 - 22:30

Iarmaroc Medieval - Piața Mare

09:00

Festivalul celor mici: Spectacol de teatru „Grădina cu povești”, susținut de Eniko Blenessy (RO), Piața Mare (scena din castel), durată aproximativă 40’

10:00 - 20:00

„Evul Mediu – asediu și tortură”. Foto corner – scenă execuție. Machetă scenă de asediu cetate, Turnul Sfatului, etajul 2

10:00

Tur ghidat al burgului, susținut de Istoricul Răzvan C. Pop, traseu: Piața Huet – Piața Mică – Piața Mare – Piața Schiller – Strada Cetății. Punct de întâlnire – curtea Bisericii Evanghelice, durată aproximativă 90’

Festivalul celor mici: Spectacol de dans cu și pentru copii, Școala de balet „Arabesque” (RO), Piața Mare (scena din castel)

Demonstrație dresură păsări de pradă: uliul mexican, acvilă de stepă, Grupul Axel (RO), Piaţa Mare, durată aproximativă 60'

10:00 – 19:00

Atelier de pictură și heraldică, Medieval Art (RO), Piața Mare

Atelier interactiv de muzică și teatru, Medieval Art (RO), Piața Mare

Atelier de modelaj în lut, Medieval Art (RO), Piața Mare

Atelier de mers pe picioroange, jonglerii și poiuri, Medieval Art (RO), Piața Mare

Atelier de pictură pe basoreliefuri, Noua Acropolă (RO), Piața Mare

Atelier de confecționare brățări tradiționale, Noua Acropolă (RO), Piața Mare

Atelier de confecționare păpuși textile, Noua Acropolă (RO), Piața Mare

10:00 -23:00

Tabără Medievală, Anacronism (RO), Piața Mare

Tabără Medievală, Grupul de Reconstituire Istorică Terra Ultrasilvana (RO), Piața Mare

Tabără Medievală, Paladinii de Terra Medies (RO), Piaţa Mare

Atelierul meșterului fierar, Asociația „Casa Calfelor” (RO), Piața Mare

Atelierul meșterului pietrar, Asociația „Casa Calfelor” (RO), Piața Mare

Atelierul meșterului dulgher, Asociația „Casa Calfelor” (RO), Piața Mare

10:30

Festivalul celor mici: “Pinocchio”, spectacol de teatru pentru copii, Teatrul Strada (RO), Piaţa Mare (scena din castel), durată aproximativă 35’

11:30

Festivalul celor mici: “Mica Sirenă”, spectacol de teatru pentru copii, Compania de Teatru Interactiv (RO), Piaţa Mare (scena din castel), durată aproximativă 40’

12:00

„Spiritualitate, credință, religie în lumea Evului Mediu”. Conferinţă susținută de Prof. Univ. Dr.  Zeno Pinter, Casa Hermes, Piaţa Mică, nr. 11 (sala studio), durată aproximativă 50’

Prezentare de arme și armuri, Grupul de Reconstituire Istorică Terra Ultrasilvana (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra Medievală Terra Ultrasilvana), durată aproximativă 30’

12:00 – 16:00

„Personaje cu povești și povești cu personaje.”- Take a Smile @Festivalul Medieval „Cetăți Transilvane” Sibiu, Cabină foto, Piața Mare

12:00

Spectacol de dansuri medievale, Metaphoric (RO), Piața Mare, durată aproximativă 30’

12:30

Festivalul celor mici: „Vrăjitorul din Oz”, spectacol de teatru pentru copii, Noua Acropolă (RO), Piaţa Mare (scena din castel), durată aproximativă 25’

13:00

Pedepse de Ev Mediu, Paladinii de Terra Medies (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra Medievală Paladinii de Terra Medies), durată aproximativă 45’

13:30

Festivalul celor mici: „Peter Pan”, spectacol de teatru pentru copii, Compania de Teatru Interactiv (RO), Piaţa Mare (scena din castel), durată aproximativă 40’

14:00

„Fotografii cu povești medievale. Incursiune în arhiva foto a Sibiului”, conferință susținută de Răzvan C. Pop – Istoric, Casa Hermes, Piaţa Mică, nr. 11 (sala studio), durată aproximativă 60’

14:15

Concert Obscurus Orbis (LV), Piața Mare (scena din castel), durată aproximativă 30’

Spectacol de jonglerii cu steaguri, Argotica (RO), Piața Mare, durată aproximativă 15’

Spectacol de dansuri medievale, Metaphoric (RO), Piața Mare, durată aproximativă 30’

Animație stradală, Anacronism (RO), Piața Mare, durată aproximativă 20’

14:45

„Der Smecker” – degustătorul de vin - scenariu istoric regizat și pus în scenă după evenimente reale din istoria cetății Bistriței, Asociația Culturală Bistrița Medievală (RO), Piața Mare, durată aproximativă 25’

15:15

Spectacol de dansuri medievale și workshop de dans, Nosa (RO), Piața Mare, durată aproximativă 45’

16:00

Spectacol de jonglerii cu steaguri, Argotica (RO), Piața Mare, durată aproximativă 15’

„Simbolismul catedralelor gotice”, prelegere filosofică susținută de conferențiar Monica Varga, Noua Acropolă (RO), Casa Hermes, Piaţa Mică, nr. 11 (sala studio), durată aproximativă 60’

16:15

Concert Ambient Folklore (BG), Piața Mare (scenă), durată aproximativă 45’

Prezentare arme, scuturi și armuri, Anacronism (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra  Medievală Anacronism), durată aproximativă 30’

17:00

Tablou vivant, Asociația Culturală BIS (RO), Piața Mare, durată aproximativă 60’

18:00

„Relicvele eshatologiei Evului Mediu în basmele populare românești”, conferențiar Florinela Anca Vasilescu, Casa Hermes, Piaţa Mică, nr. 11 (sala studio), durată aproximativă 60’

19:00

Recital Zrenjaninski Kamerni Orkestra și Novosadski Kamerni Hor (RS), Piața Mare (scenă), durată aproximativă 30’

Demonstrație dresură păsări de pradă: uliul mexican, acvilă de stepă, Grupul Axel (RO), Piaţa Mare, durată aproximativă 60'

20:00

Concert Ambient Folklore (BG), Piața Mică, Turnul Sfatului – Orașul artiștilor, durată aproximativă 30'

Tablou vivant, Asociația Culturală BIS (RO), Piața Mare, durată aproximativă 2 h 30’

Concert Nomen est Omen (RO), Piața Mare (scenă), durată aproximativă 60’

Animație stradală, Anacronism (RO), Piața Mare, durată aproximativă 20’

21:00

Defilare cu cai, Clubul de Echitație Transylvania (RO) și jonglerii cu steaguri, Argotica (RO), Bulevardul Nicolae Bălcescu – Piața Mare, durată aproximativă 30’

Spectacol de dansuri medievale, Grupul Saltarello (RO), Piața Mare, durată aproximativă 15’

Demonstrații de lupte medievale, Paladinii de Terra Medies (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra  Medievală Paladinii de Terra Medies), durată aproximativă 45’

21:30

Concert Cimpoierii din Transilvania (RO), Piața Mare (scenă), durată aproximativă 50’

Spectacol „Înnobilarea cavalerilor”, Anacronism (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra Medievală Anacronism), durată aproximativă 20’

21:45

Spectacol de dansuri medievale și workshop de dans, Nosa (RO), Piața Mare (scena din castel), durată aproximativă 45’

22:30

„Misterul cavalerilor”, spectacol de teatru imagine, Teatrul Strada (RO), Piața Mare, durată aproximativă  30’

 

Duminică, 27 august 2017

 

09:00 - 22:30

Iarmaroc Medieval - Piața Mare

09:00

Festivalul celor mici: Spectacol de teatru „Grădina cu povești”, susținut de Eniko Blenessy (RO), Piața Mare (scena din castel), durată aproximativă 40’

Demonstrație dresură păsări de pradă: uliul mexican, acvilă de stepă, Grupul Axel (RO), Piaţa Mare, durată aproximativă 60'

10:00

Prezentare costume medievale, Anacronism (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra Medievală Anacronism), durată aproximativă 30’

Tur ghidat al burgului, susținut de Istoricul Răzvan C. Pop, traseu: Piața Huet – Piața Mică – Piața Mare – Piața Schiller – Strada Cetății. Punct de întâlnire – curtea Bisericii Evanghelice, durată aproximativă 90’

10:00 - 20:00

„Evul Mediu – asediu și tortură”. Foto corner – scenă execuție. Machetă scenă de asediu cetate, Turnul Sfatului, etajul 2

10:00 – 19:00

Atelier de pictură și heraldică, Medieval Art (RO), Piața Mare

Atelier interactiv de muzică și teatru, Medieval Art (RO), Piața Mare

Atelier de modelaj în lut, Medieval Art (RO), Piața Mare

Atelier de mers pe picioroange, jonglerii și poiuri, Medieval Art (RO), Piața Mare

Atelier de pictură pe basoreliefuri, Noua Acropolă (RO), Piața Mare

Atelier de confecționare brățări tradiționale, Noua Acropolă (RO), Piața Mare

Atelier de confecționare păpuși textile, Noua Acropolă (RO), Piața Mare

10:00 -23:00

Tabără Medievală, Anacronism (RO), Piața Mare

Tabără Medievală, Grupul de Reconstituire Istorică Terra Ultrasilvana (RO), Piața Mare

Tabără Medievală, Paladinii de Terra Medies (RO), Piaţa Mare

Atelierul meșterului fierar, Asociația „Casa Calfelor” (RO), Piața Mare

Atelierul meșterului pietrar, Asociația „Casa Calfelor” (RO), Piața Mare

Atelierul meșterului dulgher, Asociația „Casa Calfelor” (RO), Piața Mare

11:00

Festivalul celor mici: “Frumoasa din pădurea adormită”, spectacol de teatru pentru copii, Noua Acropolă (RO), Piața Mare (scena din castel), durată aproximativă 25’

11:30

Spectacol de dansuri medievale și workshop de dans, Nosa (RO), Piața Mare, durată aproximativă 45’

12:00

„Povestea cetății medievale a Sibiului – oameni, fapte, tradiții”. Conferinţă susținută de Prof. Univ. Dr.  Zeno Pinter, Casa Hermes, Piaţa Mică, nr. 11 (sala studio), durată aproximativă 50’

Prezentare arme, scuturi și armuri, Anacronism (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra Medievală Anacronism), durată aproximativă 30’

12:15

Concert Nomen est Omen (RO), Piața Mare (scenă), durată aproximativă 60’

Spectacol de dansuri medievale, Metaphoric (RO), Piața Mare (scena din castel), durată aproximativă 30’

12:45

Spectacol de dansuri medievale, Grupul Saltarello (RO), Piața Mare (scena din castel), durată aproximativă 15’

13:00

Spectacol de dansuri medievale, Paladinii de Terra Medies (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra  Medievală Paladinii de Terra Medies), durată aproximativă 45’

13:45

Concert Ambient Folklore (BG), Piața Mare (scenă), durată aproximativă 30’

14:00

„Ordinul Dragonului”, prelegere filosofică susținută de conferențiar Laurențiu Lancea, Noua Acropolă (RO), Casa Hermes, Piaţa Mică, nr. 11 (sala studio), durată aproximativă 60’

14:15

Concert Obscurus Orbis (LV), Piața Mare, durată aproximativă 30’

14:45

Spectacol de dansuri medievale, Metaphoric (RO), Piața Mare, durată aproximativă 30’

15:15

Concert Cimpoierii din Transilvania (RO), Piața Mare (scenă), durată aproximativă 50’

Prezentare arme, Paladinii de Terra Medies (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra Medievală Paladinii de Terra Medies), durată aproximativă 45’

16:00

„Don Quijote și idealismul în lumea modernă”, prelegere filosofică susținută de conferențiar Carmen Chifiriuc, Noua Acropolă (RO), Casa Hermes, Piaţa Mică, nr. 11 (sala studio), durată aproximativă 60’

16:00

Jocuri pentru copii și adulți, program interactiv cu publicul, Grupul de Reconstituire Istorică Terra Ultrasilvana (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra Medievală Terra Ultrasilvana), durată aproximativă 30’

16:30

Tablou vivant, Asociația Culturală BIS (RO), Piața Mare, durată aproximativă 60'

Spectacol de dansuri medievale și workshop de dans, Nosa (RO), Piața Mare, durată aproximativă 45’

17:30

Spectacol de jonglerii cu steaguri, Argotica (RO), Piața Mare, durată aproximativă 15’

Demonstrații de tir cu arcul tradițional, Grupul de Reconstituire Istorică Terra Ultrasilvana (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra Medievală Terra Ultrasilvana), durată aproximativă 30’

Prezentare costume medievale, Paladinii de Terra Medies (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra Medievală Paladinii de Terra Medies), durată aproximativă 30’

Animație stradală, Anacronism (RO), Piața Mare, durată aproximativă 20’

18:00 – 22:00

„Personaje cu povești și povești cu personaje”- Take a Smile @Festivalul Medieval „Cetăți Transilvane” Sibiu, Cabină foto, Piața Mare

19:00

Demonstrație dresură păsări de pradă: uliul mexican, acvilă de stepă, Grupul Axel (RO), Piaţa Mare, durată aproximativă 60'

Recital Zrenjaninski Kamerni Orkestra și Novosadski Kamerni Hor (RS), Piața Mare (scenă), durată aproximativă 30’

19:30

Prezentare arme, scuturi și armuri, Anacronism (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra  Medievală Anacronism), durată aproximativă 30’

Școala de instrucție scutieri, Paladinii de Terra Medies (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra  Medievală Paladinii de Terra Medies), durată aproximativă 60’

Concert Ambient Folklore (BG), Piața Mare (scenă), durată aproximativă 45’

20:00

Tablou vivant, Asociația Culturală BIS (RO), Piața Mare, durată aproximativă 2 h 30’

20:15

Spectacol „Executarea păgânilor”, Anacronism (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra Medievală Anacronism), durată aproximativă 20’

20:30

Antrenamente și demonstrații de luptă medievală europeană, Grupul de Reconstituire Istorică Terra Ultrasilvana (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra Medievală Terra Ultrasilvana), durată aproximativă 30’

21:00

Spectacol de dansuri medievale, Grupul Saltarello (RO), Piața Mare (scena din castel), durată aproximativă 15’

21:30

Concert Obscurus Orbis (LV), Piața Mare (scenă), durată aproximativă 45’

22:25

Spectacol pirotehnic Crispus The Art of Fire și muzica live Djembe România (RO), Piața Mare (zona fântânii arteziene), durată aproximativă 35’

Lasa un mesaj